Zejména v horských oblastech mají lidé kolem svých domovů hodně práce. Aby se někdy dostali ze svého obydlí do práce, musí vynaložit velké množství síly na ranní úklid navátého a nápadného sněhu. Což může být opravdu nepříjemné a fréza se může tak stát skvělým pomocníkem.
Lopatu a smeták klidně zahoďte!
S frézou můžete mít plochu kolem vašeho domu uklizenou během několika minut, oproti zdlouhavému odhazování lopatou. Starší občané bydlící ve vyšších polohách, by mohli určitě vyprávět o zdravotních problémech, bolestech zad a podobně. Ovšem pokud si frézu chcete pořídit, měli byste se řídit určitými pravidly při jejím výběru.
Výkonná, nebo postačí slabší obsah?
Frézy jsou buď jednostupňové, nebo dvojstupňové. Pokud máte před svým domem, či chatou velkou plochu na úklid, je vhodnější pořídit tu silnější – dvojstupňovou. Tato fréza systematicky nabírá sníh pomocí rotačního zařízení, a poté jej vyhazuje ven rotující lopatky. Dvojstupňový převod také lépe zpracuje tuhý a mokrý sníh, na který je mnohdy potřeba vynaložit velkou sílu. Pakliže ale potřebujete odstranit sníh pouze z chodníčku, nebo před garáží, postačí vám i jednostupňový převod. Jeho výhodou je i praktická a lehká konstrukce, s kterou se lépe manipuluje.
Jsou lepší pásové, nebo kolové frézy?
Když si pořídíte stroj s pásem, pomůže vám to při nerovném povrchu, nebo do kopce. Jestliže budete frézovat rovné povrchy, tak je ta s těmi pásy spíše zbytečná. Ale opět je trochu rozdíl mezi ovladatelností. Tou s koly se vám bude vždy lépe manipulovat. U obou ale dejte pozor na překážky, protože první mechanika, která se s ní setká, nebude pojezd, ale přední takzvaný frézovací šnek.
Traktůrek bude pomocníkem i v létě
Pokud se rozhodnete investovat větší částku, můžete si pořídit traktůrek, u kterého je možné zapojit jak frézovací systém, tak sekací. Ovšem na rozdíl od té obyčejné za několik málo tisíc, za traktůrek dáte mnohdy i více než sto tisíc korun.