Sliby – chyby, kdo jim věří, ať tam běží…

Naše ekonomika je prý na velmi dobré úrovni, zaměstnanost je rekordně nízká, zvedají se platy, jsou zvýšené důchody, to vše je plus. Ale na druhé straně, zdražování energie, tepla, vody a potravin, to vše, co lidem stát přidá, tak si vezme okamžitě zpátky a bude to i více.
mříž na kanále


  v  Elektřina

Je pravda, že už minulý rok, sem tam se objevilo, že některá distribuční společnost bude elektřinu zdražovat. Je to už nějaký čas, co jsme měli elektřinu a teplo za celkem přijatelné ceny. A firmy lákaly smluvně své stávající a nové na to, že se ceny energií nebudou zdražovat a že jen oni jsou a budou nejlevnější.

Ten, kdo má smlouvu s fixací ceny silové elektřiny, tak může počít s tím, že tato složka tvoří přibližně 50% z celkové ceny, ta se mu nezdraží. Ale ostatní poplatky za distribuci, podle regulačního řádu, se zdraží všem. A přitom je to vše o lidech, kteří zastupují Energetický regulační úřad (ERU) a rozhodují, o kolik % se bude zdražovat. A PROČ – to nám nevysvětlí ani „habakuk“.

Kvůli čemu se zdražuje? Jako důvod se udává, že hospodářství na celém světě „kráčí mílovými kroky vpřed“ a v důsledku velké poptávky po energetických zdrojích, jejich cena na burzách je čím dál vyšší.

 lebka a zkřížené hnáty ve vodě


  v  Voda

Proč je a bude rok od roku voda dražší?

Logiku by to mělo snad pouze v tom případě, že vody je a bude vody stále větší nedostatek. Na tom má zásluhu prý suché počasí, ale když by se šlo do hloubky tohoto problému, tak na vině bude především naše špatné hospodářství, které po dlouhé roky nedělalo nic pro to, aby v naší zubožené krajině se voda zadržovala. Vše, co může vodu v krajině zadržet, tak se skoro zničilo. Každý, kdo mohl, tak drancuje zem pro zisk. A voda se tím pádem znehodnocuje, nezůstává v krajině – nevsákne do země, prudce odteče, vypaří se… Toto je jeden z důvodů.

A druhý důvod – velký zisk z distribuce vody odtéká stále do zahraničí.

Možná jste slyšeli, že převážně naši vodohospodářskou infrastrukturu mají ve vlastnictví města a obce.  To ano, rozhodují o ceně, provozních společnostech, opravují a budují nové kanalizace.  Jenže skupina VEOLIA Česká republika a.s., která patří do francouzského nadnárodního koncernu, jako provozní společnost ovládá od roku 2001 české vodohospodářství v tak ohromném měřítku, že téměř všechny zisky z provozních činnosti míří do zahraničí. A tento koncern chce stálé víc.

 


             To je vše o zdražování vody u nás, z pohledu obyčejného spotřebitele.