Když se řekne pizza nebo pistáciová zmrzlina, pravděpodobně vám na mysli vytane Itálie i bez velkého přemýšlení. Taktéž si zřejmě vybavíte, že nejvíce jezer najdete ve Finsku („země tisíců jezer“). A možná jste již zaslechli informaci, že nejpříznivější klima pro celoroční pobyt, bez velkých výkyvů teplot, v teplotním rozmezí od 21 do 25 stupňů Celsia v lednu i v červenci lze očekávat na Kanárských ostrovech.
Ovšem možná nevíte, že ovoce a zeleninu a zvláště pak papriky ve špičkové jakosti, takřka nejlepší na světě, pěstují Maďaři.
Pravá maďarská paprika má dokonce ve světě takové jméno, že jej stěží jiná země překoná. Čím to je, že právě „Hungary“ je zemědělským velikánem, a že jestliže toužíte po skutečné kvalitě, dopřejete si produkty z této „země zaslíbené“?
Alföld neboli Velká dunajská (uherská) kotlina – zaujímá většinu rozlohy Maďarska a částečně zasahuje i do Rumunska, Bosny a Hercegoviny, Srbska a také na východní Slovensko a na Ukrajinu. Řeka Dunaj spolu s mnoha přítoky tu zásobuje vodou a živinami velmi úrodnou půdu. Nížinný charakter této oblasti ji předurčuje k pěstování jakýchkoli zemědělských plodin, zejména těch, kterým vyhovuje stabilní teplé klima. V České republice se nížině Alföld jen trochu přibližuje Polabí a oblast Jižní Moravy, ale zdaleka tu nejsou takové příhodné podmínky.
Sluneční svit – v kombinaci s nízkou nadmořskou výškou a geografickou polohou vytváří délka slunečního svitu od jara do podzimu naprosto ideální prostředí pro růst všeho živého z rostlinné říše, je zde v létě dokonce delší sluneční svit, nežli v Itálii a na většině území Afriky. A čím více světla, tím více chlorofylu a tím pádem více kvality ve vypěstovaných plodech.
Tradice se dědí z generace na generaci – Maďaři jsou na svůj životní styl velmi hrdí, předávají si pěstitelské vědomosti a dovednosti mezi sebou již po celé generace a tak máte v podstatě jistotu, že když někdo prohlásí, že si odtud dovezl jako suvenýr plný košík čerstvé zeleniny, tak půjde o výjimečné plodiny, které rozhodně nikoho nezklamou.