U mladých lidí klesá zájem o vědu a techniku, a hlavně z tohoto důvodu bylo v roce 2008 založeno v Plzni science centrum (interaktivní technické muzeum), nazvané Techmania, vzniklo v části areálu velmi známých Škodových závodů, kde se také můžete seznámit s jejich historií od jejich vzniku v roce 1859 až do současnosti, kromě toho zde najdete mnoho různých expozic. Tím, že je to muzeum interaktivní, nebudete se kolem exponátů jen procházet, některé věci si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.
Základní expozice Edutorium:
– v ní se můžete na vlastní kůži přesvědčit, jak fungují zákony v oblasti optiky, elektřiny, akustiky nebo také molekulové fyziky. Co se týká geometrie, naleznete v expozici například eliptický kulečník, na kterém koule nemine otvor, a to nikdy, zjistíte, jak fungují přírodní zákony gravitace, na exponátech můžete poznat, jak funguje elektrický výboj, ale expozice toho nabízí mnohem více.
Stálá expozice 150 let průmyslu v Plzni:
– na rozloze 500 metrů čtverečních díkyaudio a video záznamům uvidíte vývoj průmyslu v Plzni až do dnešní doby, k vidění je mnoho původních exponátů a také unikáty světové techniky – např. první laminátová lokomotiva na světě (tzv. 32E, rok 1963), uvidíte také nejstarší dochovanou elektrickou lokomotivu, kterou Škodovka vyrobila (tzv. 2Elo, rok 1928) a trolejbus řady ŠKODA 3 Tr3. Kompletní obraz expozice věnované historii Škodových závodů dotváří nová výrobní etapa v podobě modelů vozidel hromadné dopravy, které jsou aktuálně ve vývoji či v plném provozu v mnoha světových velkoměstech.
Expozice Vesmír:
– 27 interaktivních exponátů představuje, a to srozumitelnou formou řadu fyzikálních a astrofyzikálních jevů a fenoménů. Na 920 metrech čtverečních se můžete seznámit s tím, jak funguje sluneční soustava, tornáda, vulkány, můžete zjistit složení Země nebo také složení Měsíce.
Některé z expozic jsou v Techmanii stálé, některé se průběžně obměňují, aby tohle interaktivní muzeum nebylo jednotvárné, ale aby přinášelo stále něco nového.
Můžete také navštívit 3D Planetárium, je jediným 3D planetáriem v naší republice, projekce má jedno z nejjemnějších 3D rozlišení na světě, kromě zobrazení astronomických objektů se můžete proletět základním kamenem života – DNA, nebo porovnat atomovou strukturu uhlíku ve formě grafitu a diamantu. To vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů.