S vyšším věkem stoupá také riziko, že se vaše tělo stane netolerantním vůči laktóze, nebo se enzym laktázy nebude tak snadno rozpouštět v těle a tím metabolicky zpracovávat a správně vylučovat. Co s tím můžete dělat?
– Vynechte laktózu
Všechny mléčné výrobky se stávají vaším nepřítelem a jste nuceni je nahrazovat jinými, většinou sójovými výrobky, například sójové mléko, případně řecké jogurty, které nahrazují mléko umělým dresingem.
Co způsobuje laktózu?
Nic, co byste mohli ovlivnit. Tedy řečeno jednoduše, není možné si tuto alergii nějak aktivně vytvořit například tím, že nejíte dostatek laktózy v dětství, nebo tím, že jste nebyli kojeni, nebo například přehnanou konzumací mléčných výrobků.
Alergie či intolerance laktózy je způsobena geneticky, konkrétně se jedná o laktózovou intoleranci, tedy alaktázii.
Co je to laktóza?
Laicky řečeno je to mléčný cukr. Právě ten je jediným zdrojem potravy pro kojence. V mateřském mléce ho najdeme až osm procent.
· Co je to laktáza?
To je enzym, prvek, který je v našem těle přítomen proto, aby štěpil a rozkládal mléčný cukr, tedy aby bylo možné pro naše tělo tento cukr strávit a vzít z něj živiny potřebné pro život. V kojeneckém věku je tvorba tohoto enzymu velmi vysoká, pak ale prudce klesá, když se do stravy dítěte vloží více potravin.
Jak se s laktázou vyrovnává dospělý člověk?
V dospělosti má člověk sotva deset procent množství enzymů laktázy, jako měl v kojeneckém věku. Během života dále klesá, proto například lidé v důchodovém věku nejsou schopni laktózu vůbec strávit a působí jim střevní potíže.
Existují dva typy alaktázie:
1. Primární: s tou se setkáváme u dospělých lidí. Zde je intolerance způsobená úbytkem enzymů laktázy.
2. Sekundární: s tímto typem se setkáváme u dětí. Zde se jedná o vrozenou intoleranci.