Aktualizace systému mají svůj význam, zejména pokud jde o balík zabezpečení, neboli záplatování systému před nebezpečnými hackery. Nejčastěji napadanými aplikacemi bývají vždy webové prohlížeče a klasický kancelářský produkt Microsoft Office. Tentokrát se záplaty soustředily na Internet Explorer a na novou verzi Microsoft Edge. Skuliny, po kterých hackeři do počítače pronikají, se objevují i v samotném operačním systému.
Je ovšem přinejmenším s podivem, že se takové díry v systému a v přidruženém software objevily až po tak dlouhé době. V praxi to totiž nevěstí nic dobrého, několik desítek měsíců je mohli počítačoví zločinci využívat k napadání počítačů na platformě MS Windows. Teprve v polovině února 2018 vydal Microsoft celkem 5 nových zabezpečovacích oprav. Ty jsou k dispozici pochopitelně bezplatně všem majitelům operačních systémů Windows, tedy pouze s podmínkou, že se jedná o legálně zakoupený produkt.
Kritické chyby se objevují i u dalších programů
Kromě tzv. kritických balíků obsahují nové aktualizace systému některá další vylepšení pro operační systém i pro MS Office, ale všem majitelům počítačů na platformě Windows se doporučuje velmi důrazně co nejdříve aktualizace provést a uzavřít počítačovým zločincům pomyslnou bránu do zranitelného systému.
Kritické chyby v běhu samotného systému i v některých aplikacích však nejsou na světě poprvé. Objevují se bohužel poměrně často, týká se to např. i prohlížečů Mozilla Firefox a produktů společnosti Adobe. Konkrétně jde o update programů Adobe Connect, Digital Editions, Flash Player a některých dalších.
Ohrožení uživatele spočívá v tom, že se jeho počítač stává buď nástrojem k odesílání nevyžádaného spamu, nebo ke známým strategickým DDoS akcím na některé webové servery. Horší případ nastává v okamžiku, kdy se piráti propašují až k datové části pevných disků a tím pádem v tichosti čerpají informace o uživateli.